8.5.2012
"PRIVEĽA OTÁZNIKOV"
8.5.2012

Vždy som bol skôr typ človeka, čo namiesto naozaj „pútavého“ seriálu CSI, ktorý dávajú v repríze po 145. krát, si pozrie zaujímavý dokument. Stále sledovanie staníc ako National Geographic, History Channel, Viasat History či Spektrum vo mne vypestovali chuť spoznávať nové veci. Už keď som chodil na strednú školu zaujímal som sa o dejiny. Nikdy ma nebavili novodobé dejiny, skôr tie pred našim letopočtom ako Hannibalove cesty, staroveký Rím, Grécko, Germánske barbarské kmene a podobne. Väčšmi ma ale fascinovali pyramídy, Stonehange a podobné stavby, o ktorých v podstate ani dnes nevieme nič. A tak som raz narazil na History Channel na zaujímavý seriál s názvom Starovekí astronauti (Ancient Aliens), ktorý popisuje (ne)známu históriu, ale trochu inak. Seriál vznikol ako reakcia na bestsellery od švajčiarskeho bádateľa a spisovateľa Ericha Von Dänikena.

Pre tých, ktorým je toto meno úplne neznáme, dá sa jeho životné dielo a snaha zhrnúť do pár viet. Erich je zástancom starovekých astronautov, teda teórie, ktorá tvrdí, že ľudstvo bolo v minulosti ovplyvňované mimozemskými bytosťami. Tí čo práve prehltli a povedali si, že mi šibe, si budú nad vecami, ktoré ešte len napíšem, lámať hlavu. Pravdou je, že som zatiaľ videl len niekoľko seriálov z cyklu Ancient Aliens a prečítal len zo 6 kníh od Ericha, no čas je v tomto období pred štátnicami mojim najväčším nepriateľom. Preto napíšem iba jednu z vecí, ktorú mám už overenú z niekoľkých zdrojov a beriem ju za samozrejmosť.

Zástanci Archeoastronautskej teórie hľadajú po celom svete artefakty, stavby a hlavne mýty, ktoré nejako nesedia s už zaužívanou históriou. Už len predpoklad, že Sumerská kultúra je najstaršou kultúrou na našej planéte, a to siaha len do roku 4500 p.n.l., je pre mňa dostačujúcim dôkazom toho, že sa veľmi mýlime. Teraz sa píše rok 2012, čo znamená, že ako tak vieme niečo (aj to nie na 100 %), o našej 6500 ročnej histórii. To je veľmi chabé nakoľko nálezy po celom svete, ale aj odkazy dávnych mýtov sú datované desiatky tisíc rokov dozadu.

Mňa osobne najviac fascinuje mapa. Áno, prachobyčajná, mapa. Človek si povie, že takú mapu ide veľmi ľahko sfalšovať, ale v tomto prípade by to šlo veľmi ťažko. Mapa o ktorej hovorím sa našla v roku 1929 v Istanbule. Bola zakreslená na gazelej koži s obdivuhodnou presnosťou a zachytávala časť Južnej Ameriky a časť Antarktídy. Na mape, ktorá sa datovala do 16. storočia, a ktorá bola určite kópiou kópie, sa objavil malý „nepatrný“ ostrovček, o ktorom sme doposiaľ (do roku 1952) nevedeli. Dodnes je tento ostrov zakrytý ľadom a tak naň novodobá ľudská noha ešte nevkročila. Tak ako o ňom vieme? No predsa zo satelitných záberov. Tu by to chcelo rozdvojku. Jedny by mi povedali, že vtedy (16. storočie) ľudia nemali satelity, ktorými by danú oblasť tak dokonale zmapovali, súhlasím. Druhí by zas tvrdili, že mapa bola zakreslená v období, kedy Antarktídu nepokrýval ľad, teda toto územie mohli zmapovať ľudia čo tu žili. Ehm, máme tu menší problém, ľudia čo tu žili. Ako som písal vyššie, Sumerská kultúra, ktorú považujeme za najstaršiu, tu bola pred 6500 rokmi. Je vôbec možné, aby s kartografickou presnosťou mohli nejaký ľudia zakresliť dané územie milióny, áno je to správne, milióny rokov dozadu, kedy dané územie nebolo pod ľadom? To sa mi nezdá. Inak ak chcete, mapa o ktorej tu hovorím je Reisova mapa, ktorá je určite kópiou starovekých máp dediacich sa z pokolenia na pokolenie. Ukazujú na Južnú Ameriku, časť Antarktídy, ale navyše zachycujú aj priestor Mŕtveho a stredozemného mora.

Keď vylúčim možnosť nadpriemerne inteligentnej neandertálskej komunity, ktorá s presnosťou zaznačila pobrežia, pohoria a rieky na danom území zostáva mi len hŕstka možností, ako danú mapku vysvetliť. Návštevníci z kozmu sú len jednou z možností, aj keď zrejme najmenej pritiahnutou za vlasy. Pri čítaní kníh alebo pozeraní seriálov s touto tématikou si človek uvedomí, že niečo s našou históriou a hlavne historikmi, ktorí sa takýmto objavom smejú do tváre, prípadne sa otočia chrbtom, nie je v poriadku. Takýchto otáznikov sa mi v hlave za posledné mesiace nazbieralo naozaj hrozivé kvantum, ktoré len svedčí o niečom, čo vlastne ani neviem pomenovať.

A aj z tohto dôvodu môžem hrdo prehlásiť, že sa zo mňa stal zástanca Archeoastronautskej teórie.
Osobný blog...
MENU
COUNTER
BLOG
DESCRIPTION
UPDATE