22.6.2012
"ŠIROKÁ PONUKA"
22.6.2012

Podľa odhadov, ktoré sa líšia asi podľa toho kto ich podá, táto planéta dokáže uživiť od 10 do 15 miliárd ľudí. Ohromné poľnohospodárske výroby, ktoré potrebujú k svojmu fungovaniu pesticídy a hnojivá držia väčšinu najväčších ekonomík nad hladinou. Neustále „ťaženie“ látok z našej doteraz úrodnej pôdy ju však tak vyčerpalo, že sa stáva neúrodnou. Ako som už písal v predchádzajúcich článkoch, príde mi hospodárenie ľudstva na tejto planéte veľmi sebecké a nerozumné. My, ľudia, či už chcete, alebo to totálne odmietate, sme zvieratá. Pred tisícročiami sme na tejto planéte žili v symbióze s prírodou a veľmi sa nám darilo. Dnes živoríme, aby sme stihli nasýtiť svoje hladné krky.

Nedávno sa mi do rúk dostali dva články o vode. Voda, pfuj. Ako bolo povedané vo filme Idiocracy: „To akože tá, čo je v záchode?“, nám dnes pripadá ako niečo podradné, vhodné naozaj akurát na spláchnutie toalety. Dnes sú predsa obľúbenejšie sladené nápoje, pivo, džúsy alebo rôzne balené minerálne vody. Čo však váš organizmus naozaj potrebuje? Keď som bol malý, babka mi vravievala, že človek má mať také podmienky, aké mali jeho predkovia. Každý z nás si nesie vo svojom vnútri genetickú informáciu, ktorá hovorí ako má vyzerať, určuje niektoré jeho povahové rysy, ale skrýva v sebe aj obrovské dedičstvo. Ak mal niekto veľmi chudobných predkov a dnes je z neho milionár, ktorý si žije nad pomery (alebo naopak), môžu sa u neho vyskytnúť rôzne choroby, lebo jeho telo na niečo také nebolo pripravené. Kam tým mierim?

Ak sa obzrieme naozaj len maličký kúsoček späť, stačí nám takých 500 až 700 rokov ľudia žili ešte stále v určitej symbióze s prírodou. Hlavným nápojom, mimo alkoholického hýrenia po krčmách, bola voda. Vo vode sú obsiahnuté všetky potrebné minerály, teda horčík, vápnik a sodík, ďalej poskytuje nášmu organizmu dusičnany a iné látky v stopových množstvách. My ľudia sme sa vyvinuli na tejto planéte a hľa, tisícročia sme pili vodu. Čistú, ničím neprichutenú vodu. Náš organizmus sa vyvíjal podľa tejto predlohy a zrazu do neho sypeme alkohol, kofeín, nehorázne veľa cukru a hovoríme tomu tekutiny. To že nie je voda ako voda sa môžete dočítať všelikde. Stačí ak vás odkážem na články o „Water Memory“. Voda pôsobí aj ako analgetikum. Človek by mal denne vypiť 2 až 3 litre vody, pozor vody!, nie tekutín. Tak ako sa píše na začiatku každej knihy, ktorá sa len trošku zaoberá vodou, voda je predsa dôvodom života na tejto planéte.

Aj keď by som sa v týchto dňoch mal učiť na štátnice, vždy radšej odbehnem k nám do záhrady. Okrem krásneho zvuku prírody tu sú veci na nezaplatenie. Kopa zeleniny a ovocia, ktoré po mne iba kričia aby som ich ochutnal, nikdy nestriekané a hnojené akurát tak zajačím hnojom. Od jahôd, malín, ríbezlí, egrešov, cez jablká, čerešne až po rajčiny, kaleráb, zeler a inú zeleninu sa tu nachádza všetko potrebné, čo ľudské telo potrebuje. Príroda to zariadila ako zvyčajne úplne bezchybne. V lete máme dostatok ovocia a zeleniny, v zime sa musíme spoliehať na mäso zo zvierat. Kolobeh prírody sa nás týkal celé tisícročia, no dnes ho každý obchod s potravinami odsúva na vedľajšiu koľaj. Na tejto planéte máme predsa všetko to, čo naše telo potrebuje, od vody a jedla až po ovzdušie. To len my ľudia si myslíme, že všetko vieme lepšie a snažíme sa vylepšiť to, čo sa vylepšiť nedá. V niektorých miestach na blízkom východe na to už prišli a používajú tzv. striedavé hospodárstvo, kde nepotrebujú žiadne chemické prípravky a ich výťažky sú väčšie ako kedy predtým. Ak by sme toto zaviedli aj u nás, bol by z toho ale veľký kolaps, pretože by prestal fungovať obrovský biznis s „potrebnými“ poľnohospodárskymi prípravkami.

Preto vo vlastnom záujme, pite len čistú vodu z vodovodu, ktorá je pravidelne kontrolovaná a spĺňa tie najprísnejšie limity, snažte sa jesť výrobky, ktoré obsahujú čo najmenej cudzorodých prísad a chovajte sa ku svojmu okolitému prostrediu čo najzodpovednejšie. Len to je cesta, ktorú dnes ľudia honosne pomenovali, teda cesta trvalo udržateľného rozvoja.
Osobný blog...
MENU
COUNTER
BLOG
DESCRIPTION
UPDATE