10.7.2012
"TESTOVACIA GENERÁCIA"
10.7.2012

Prvý krát som vyslovil pojem testovacia generácia, keď mi bolo asi 10 rokov. Vtedy sa v našej malej stredoeurópskej krajine začali objavovať mobilné telefóny. Samozrejme dnes sú mobilné telefóny absolútnou samozrejmosťou a ten, kto ho nevlastní je považovaný za podivína, lúzera prípadne „postižka“.

Tento pojem ma nenapadol náhodou. Už vtedy som mal doma radu encyklopédií, ako História ľudstva alebo Svet vedy a techniky. Bol som teda celkom dobre oboznámený s technickým pokrokom aký toto ľudstvo za posledných 100 rokov urobilo. Dnes už ľudia zabúdajú, že pred 100 rokmi vôbec neboli v našich končinách samozrejmosťou automobily, obyčajná pevná linka, rádiá a o televízoroch nebola ani reč.

Každý živý organizmus vydáva a zároveň reaguje na rôzne formy vlnenia. Každý zvuk, každé svetlo, každé rádiologické alebo sonografické vyšetrenie je určitou formou vlnenia. To že ho nevidíme, neznamená, že tam nie je a že nás neovplyvňuje. Pred 100 rokmi mali naše prastaré mamy okolo seba kopu rastlín a zvierat a len sporadicky sa stretli s niečím ako chladnička alebo nebodaj automobil. Dnes však v každého domácnosti nesmie chýbať počítač, televízor a iné elektrospotrebiče, mobilný telefón a auto zaparkované pred domom. Naše organizmy prežívajú obrovský šok z toho, aké rôzne druhy vlnenia nimi prechádzajú. Naše bunky, z ktorých sme poskladaní prakticky celý, sú ovplyvňované rôznou formou vlnenia. Ak napríklad namierime na naše telo intenzívny zdroj gama žiarenia, DNA, ktorá sa nachádza v jadre našich buniek sa poškodí. Náš organizmus má samozrejme opravné mechanizmy, ktorými sa snaží na základe komplementarity báz daný problém napraviť, no občas môže dôjsť k defektu. Ten môže spôsobiť rôzne formy mutácii alebo rakoviny.

Nedávno som si všimol výsledky výskumu, kde porovnávali príčiny úmrtností ľudí v roku 1900 a dnes. Samozrejme v časoch minulých ľudia umierali na mnoho dnes už úspešne liečiteľných chorôb, no čo bolo krásne vidieť, bol trojnásobne zvýšený stĺpček s nápisom rakovina. Rakovina je choroba, kedy dôjde k defektu v našej DNA. Následne, ako to už býva zvykom, to zlé, teda poškodené bunky, sa začnú nekontrolovateľne množiť a vzniká nádor. Rakovina je len krásnym príkladom, že našou snahou vylepšiť a spohodlniť si život si pomaličky kopeme hlbší a hlbší hrob.

Keď si to tak zhrniem, dnes ani len netušíme, ako všetky typy vlnenia ovplyvňujú naše organizmy. Každý typ vlnenia je forma energie. Používame ju na ohrievanie jedla (mikrovlny), zobrazovanie obrazu (televízor), komunikáciu = mobilné telefóny (rádiové vlny) a mnoho ďalších vecí. Sami si položte otázku, čo by sa stalo s vajíčkom, keby ste ho do nekonečna zohrievali, teda pridávali do neho energiu? Podobne je to aj s našimi organizmami, denne, či už máte mobil, televízor, auto alebo nie nami prechádza veľké množstvo druhov vlnenia, ktoré sa tu pred štyrmi generáciami vôbec nevyskytovali. Ako som spomínal už v predchádzajúcom článku, človek by mal žiť v takom prostredí, v akom sa vyvíjal už tisíce rokov, no my sme si dnes toto prostredie poriadne prispôsobili. To aké následky to pre nás bude v globálnom meradle mať ukáže len čas, no už dnes sa objavujú indície ako zvýšený výskyt rakoviny, neplodnosti či iných „nových chorôb“. Aj preto by som po dobe železnej, staroveku a stredoveku premenoval novovek na testovek.
Osobný blog...
MENU
COUNTER
BLOG
DESCRIPTION
UPDATE