22.7.2012
"ZODPOVEDNOSŤ"
22.7.2012

Peniaze. Nástroj, ktorý dnes hýbe celým svetom. Ľudia vždy túžili po bohatstve viac ako po iných veciach. Podľa niektorých teórií, máme túžbu po drahokamoch, zlate a všetkom, čo sa blyští zabudovanú aj v našom genetickom kóde.

Všetko to začalo tzv. Bartrovým obchodom, teda výmenou tovaru za tovar. Už vtedy chcel človek „zinkasovať“ za zadnú pravú nohu kravy aspoň polku prasaťa. Dnes sa to vôbec nezmenilo. Jediná zmena je vo veľkosti majetku, ktorý chcú ľudia za každú cenu vlastniť. Ak sa k nemu dostanú, chcú stále viac a tak to ide dookola. Vôbec však nehľadia na to, čo všetko musia pri ceste za bohatstvom podstúpiť, prípadne sú si tohto veľmi dobre vedomí a robia všetko preto, aby si ochránili svoj biznis. Príkladov je hneď niekoľko.

O prospešnosti vecí, ktoré ich výrobcom prinášajú veľké bohatstvo a naopak o ich škodlivosti, či krajšie povedané o ich nepriaznivých účinkoch, by sa dali viesť dlhé polemiky. Energetika, chémia, farmaceutický priemysel, poľnohospodárstvo – to všetko sú odvetvia, kde sa točia obrovské sumy peňazí. Dnes už si len ťažko dokážeme predstaviť život bez produktov týchto odvetví, ale za akú cenu? Akú cenu je ochotný zaplatiť obyčajný, „chudobný“ človek za využívanie týchto výrobkov? Je si vôbec vedomý následkov ich používania? Toto sú otázky, ktoré sa mi neustále ženú hlavou. Ľuďom môžete doložiť niekoľko tisíc nezávislých vedeckých dôkazov o škodlivosti vecí, ktoré denne používajú, no následne sa na svetlo sveta vynorí 5-6 vyvracajúcich prác vypracovaných špecialistami z daných oborov, ktorí majú na svojej výplatnej páske veľké spoločnosti a všetko je hneď v poriadku. Niekedy mám pocit, že ľudí to ani nezaujíma, nevadí im, že vo všetkých plastových výrobkoch sú rôzne zmäkčovadlá alebo plnivá, ktoré sú karcinogénne alebo majú mutagénny účinok, nevadí im, že keď si sedia vo vlastnom aute, produkujú skleníkové plyny, ktoré vedú pomaly ale isto k otepleniu tejto planéty, takisto im nevadia lieky, ktoré užívajú v hojnom počte a vyznačujú sa vedľajšími účinkami, o ktorých ani len netušíme. Ale nemôžem z toho obviniť obyčajných ľudí. Ja by som povedal, že na vine je obrovská reklama gigantov produkujúcich tieto „prospešné veci“. Vyzdvihnúť do výšin užitočné vlastnosti, zadupať do zeme a rozdrtiť pochybovačné teórie a urobiť len malé ústupky, aby sme mali na verejnosti jeden malý bezvýznamný bod k dobru. Tak by som z môjho pohľadu popísal najväčšie motto týchto gigantov. Ešte by som k nemu možno pridal malý dodatok, v znení: „Pre peniaze všetko.“

V konečnom štádiu je len na nás, či to týmto peniazom chtivým spoločnostiam zhltneme, ale ako sa tak pozerám z okna, tak sa im to veľmi dobre darí. Človek, by som povedal, je tvor dôverčivý, ale podľa poučiek by sa mal nazývať aj človek múdry. Múdry môže byť človek podľa mňa ale iba do tej miery, do akej má poznatky zo všetkých rôznych oborov. Od histórie, cez humanitné vedy až po ekonómiu a technické vedy. Poznanie by malo byť hlavným cieľom našej civilizácie, no spolu s ním by sme mali nadobudnúť aj veľkú zodpovednosť. Zodpovednosť je presne to slovo, ktoré vystihuje celý tento článok. Vedieť zachovať podmienky života na udržateľnej úrovni, ako by povedali mnohí, nech to stojí čo to stojí, by malo byť našim druhotným cieľom. Veľa ľudí však radšej balamutí ostatných ľudí za cieľom väčšieho zisku, ktorý im bude v konečnom dôsledku úplne zbytočný. Ešte stále (našťastie) platí jedno, doteraz nemenné pravidlo, ktoré je krásne vyobrazené v rozprávke Dařbuján a Pandrhola a teda to, že smrť medzi chudobou a bohatstvom rozdiely nerobí.

Preto majte sa na pozore, všetko si radšej viackrát rozmyslite a konajte len s vidinou lepšej budúcnosti nielen pre seba, ale aj pre vaše okolie.
Osobný blog...
MENU
COUNTER
BLOG
DESCRIPTION
UPDATE