1.8.2012
"PLASTIC WORLD"
1.8.2012

Všade kam sa dnes pozrieme vidíme len samý plast. V minulosti sme sa bez tohto dnes najpopulárnejšieho výrobku hravo obišli, ale dnes ich máme vo všetkých dostupných výrobkoch. Aj plasty by sme z hľadiska environmentálneho mohli však rozdeliť na plasty dobré a plasty zlé.

Najpopulárnejšie a samozrejme aj najrozšírenejšie sú dnes plasty ako polyetylén (HDPE, LDPE), polypropylén (PP), polyetylénglykol tereftalát (PET), polystyrén (PS) či rôzne druhy polyuretánov. Všetko od fliaš, fólií, tašiek, cez oblečenie, koberce, prikrývky, až po nábytok a podlahy je priamo vyrobené alebo obsahuje veľké množstvo plastov. Podľa pôvodu by som rozdelil plasty na fosílne, teda vyrobené z neobnoviteľných zdrojov ako je uhlie, ropa a zemný plyn a vyrobené z obnoviteľných zdrojov, teda z rastlín a živočíšnych tukov. Okrem toho, že sa však vyrábajú z dvoch rozdielnych zdrojov sú inak takmer na nerozlíšenie. Fosílne zdroje sa nám míňajú, ale nikdy si nikto nepoložil otázku a na čo by nám boli, keby sme ich nevyužívali. Na druhej strane obnoviteľných zdrojov je dostatok, ale opäť je tu dilema, či z danej rastliny vyrobiť jedlo, alebo radšej plast. Túto dilemu tu ale riešiť radšej nechcem, skôr to je len vsuvka na zamyslenie.

Plastové výrobky tak ako ich poznáme obsahujú rôzne druhy prísad. Rôzne zmäkčovadlá a iné plnivá, ktoré zlepšujú vlastnosti plastu, robia ho ľahším a pružnejším sa pridávajú v hojnom množstve. To aký účinok majú na ľudský organizmus, hlavne ak sa nachádzajú v plastoch, ktoré obaľujú naše potraviny sa radšej moc neprezentuje. Znížené percento plodnosti, narúšanie hormonálnej stability, alebo dokonca mutagénne účinky na nás ľuďoch alebo na zvieratách by teda príliš dobrou reklamou neboli. Ďalej sa pri polymerizácii plastov používajú katalyzátory, ktorými najčastejšie bývajú rôzne kovy. Od „esenciálnych“ teda meď, zinok, železo až po neesenciálne teda chróm, olovo a podobne. Tieto sa vždy v stopových množstvách nachádzajú v hotových výrobkoch a ukladajú sa v malých množstvách aj v nás ľuďoch. Stála, teda chronická expozícia, môže mať negatívne účinky.

To, že nie je bioplast ako bioplast nie je všetkým ľuďom jasné. Je obrovský rozdiel medzi plastom vyrobeným z obnoviteľných zdrojov a plastom, ktorý je biologicky degradovateľný. Polypropylén vyrobený z fosílnych zdrojov alebo z rastlín je rovnako zle rozložiteľný vo voľnej prírode a obsahuje rovnaké množstvo plnív. Toto sú tie akože bioplasty. Mne to príde ešte horšie ako keby sa vyrábali čisto z fosílnych zdrojov. Zamyslite sa nad tým. Máme tu napr. ropu, teda hnedočiernu mazľavú kvapalinu, s ktorou si príroda sama o sebe neporadí, teda nerozloží ju tak rýchlo. Na druhej strane máme strom, ktorý sa po odumretí rozloží a pohnojí pôdu. Počas svojho rastu do seba absorbuje oxid uhličitý a uvoľňuje tak potrebný kyslík. Ak z týchto obidvoch zdrojov vyrobíme totožný len ťažko rozložiteľný plast, čo získame? Inak nepotrebnú ropu sme premenili na „užitočný“ výrobok, no inak užitočný, pôvodne rozložiteľný, strom sme premenili na nerozložiteľný kus plastu. Na strane druhej tu máme biologicky odbúrateľný plasty. To je ale úplne iná káva. Tieto sa prevažne vyrábajú z obnoviteľných zdrojov a sú úplne biologicky odbúrateľné. Samozrejme tiež obsahujú zmäkčovadlá a plnivá, ale ich základ sa dokonale rozloží, dokonca sa dá kompostovať. Krása. Netvrdím, že je to spása, pretože stále zastávam názor, že všetko čo vytvorí človek môže byť iba horšie, ako to čo vytvorila príroda počas miliónov rokov, ale je to krok dopredu.

Ešte drobnosť pre uvedomenie si, vymenujem teraz veci, ktoré sa okolo mňa nachádzajú a sú z veľkej časti z plastu. Takže, notebook, plávajúca podlaha, lepenka na stole, ponožky, trištvrťáky, obal švajčiarskeho nožíka, mobil, PET fľaša, deka, obal od jogurtu, obal od cereálií, kôš na papier, obal od vreckoviek, okná a veľa iných vecí v širšom okolí. Plasty sú proste všade okolo nás. Pomaličky sa votreli do našej pozornosti a než sme si to všimli, nachádza sa veľké množstvo z nich aj v nás vďaka obalom od potravín. Krásny dôkaz problému a zároveň dômyselnosti plastov sú dnes tak populárne plastové okná. Automobilový priemysel bol, je a bude obrovským producentom plastového nerozložiteľného odpadu, preto sa z tohto odpadu muselo začať niečo vyrábať. Preto vzniklo to, čo má dnes už určite nadpolovičná väčšina doma, plastové okná.

Prítomnosť plastov v našom životnom prostredí už asi neovplyvníme. Aj keď sú obrovským prínosom pre našu civilizáciu, sú aj obrovským problémom, ktorého sa len tak ľahko nezbavíme. Malou nádejou sú plasty biologicky odbúrateľné, ktoré by ste mali určite uprednostniť pred ostatnými plastmi. Dúfam, že vám tento článok trošku ozrejmil problematiku plastov a povedie vás k záujmu o tento problém. V pokračovaní vášho bádania želám veľa zdaru.
Osobný blog...
MENU
COUNTER
BLOG
DESCRIPTION
UPDATE