20.10.2012
"STAROVEKÍ MUTANTI"
20.10.2012

Spiderman, X-meni, fantastická štvorka, Daredevil, Čierna Mačka a veľké množstvo iných mutantov majú dnes radu fanúšikov vďaka svojmu účinkovaniu v televízii a komixoch. Tieto vymyslené postavy sú obeťou, alebo šťastlivcami, ktorým sa nejakým spôsobom pozmenil genetický kód. Niekedy išlo o zmenu úmyselnú, niekedy zas zapríčinenú nehodou alebo dokonca zmenu vrodenú. Obyčajne sa ich mutácia prejavovala nejakými zvláštnymi schopnosťami ako schopnosť liezť po stenách, chrliť oheň, či nejakými psychickými schopnosťami. Väčšinou mali výzor človeka, no občas sa ich mutácia prejavila aj na vzhľade, kedy sa menili na príšery tomuto svetu zatiaľ nepoznané. Vznášajú sa ale tieto bytosti osamelo vo vodách fikcie, alebo môžeme v našej vlastnej histórii, alebo tak ako historici radi hovoria, mytológii, nájsť podobné bytosti? Ja si myslím, že áno a názory mnohých ľudí na tomto svete sa s mojim stotožňujú. Vydajme sa teda na cestu spoznávania možných mutantov čias minulých, ktorých určite poznáte aj vy.

Každý z nás pozná staré príbehy o Herkulesovi (Heraklesovi), v ktorých sa vyskytuje veľa zvláštnych bytostí. Jednou z nich je aj Kentaur. Z gréckej mytológie je známe, že Kentaur je stvorenie tvorené konskými nohami a ľudským trupom. Tieto stvorenia sa podľa legiend preháňali po tejto planéte, stretávali sa s ľuďmi a podľa svojej povahy s nimi vychádzali, alebo ako to bolo vo väčšine prípadov, nie. Boli to bytosti veľmi silné, primerane inteligentné a veľa krát aj veľmi bojovné. Ak ale skutočne existovali takéto bytosti, kým alebo skôr čím boli? Boli to ľudia, ktorí vzišli zo spárenia človeka a koňa? Boli to ako je vo veľa knihách písané potomkovia bohov? A ak boli potomkovia bohov, neboli len týmito bohmi stvorení, teda lepšie povedané vytvorení? Mohli by to byť ekvivalenty k dnešným komixovým postavám, ktoré vznikli laboratórnym experimentom? Veru ťažko na takéto niečo odpovedať, no ak by sa našiel dôkaz, že skutočne existovali, dokazovalo by to omnoho viac ako len pravdivosť mýtov o nich.

Ďalším stvorením na mojej listine starovekých mutantov je Medúza. Nie obyčajná morská medúza, ale ženská bytosť s hrôzostrašným výzorom. Mala veľké zuby, na hlave klbko hadov a jej oči sa blyšťali. Toto obludné stvorenie ale nebolo vždy také. Pôvodne sa Medúza narodila ako normálna žena, no až potom, ako sa nechala zviesť bohom Poseidonom sa premenila na takúto bytosť. Čo je ale myslené v starých legendách pod pojmom „zviesť“? Mohla mať Medúza pohlavný styk z bohom Poseidonom? Alebo je tu vylíčený nejaký skrytý príbeh premeny obyčajnej ženy na monštrum pomocou manipulácie s jej génmi? Ťažko povedať, je to len mytologická postava, alebo nie...?

Minótauros bol ďalšou bytosťou podozrivou z mutantizmu. Jednalo sa o bytosť s ľudským telom, na ktorom sa týčila býčia hlava. Podľa legendy vznikla spárením svojej ľudskej matky s býkom. Dnes vieme, že naše gény podobné kríženie prirodzenou cestou vylučujú, no v dobre vybavenom laboratóriu by niečo takéto v súčasnosti až tak veľký problém, z hľadiska technického, byť nemal. Nešťastný manžel zvedenej ženy sa svojho nevlastného syna zbavil tak, že nechal vystavať obrovské bludisko, do ktorého syna svojej manželky navždy uväznil.

Najznámejšou bytosťou, ktorá je opisovaná v dávnych legendách je Kyklop. Každý z vás si ho vie určite ľahko predstaviť. Dva a pol metra vysoké, nie príliš múdre, nie príliš obratné stvorenie, ktoré má na svojej doslova obrej hlave jedno obrovské oko. Či sa jednalo o defekt pri narodení alebo boli tieto obrie bytosti stvorené úmyselne sa však príliš nedočítame. Medzi Kyklopmi nájdeme rôzne charaktery. Niektorí sú zlí a najradšej by vás zadupali do zeme, niektorí sa len tak ponevierajú po tomto svete a snažia sa moc neprekážať, nakoľko sú iní ako ostatní a niektorí sa zase s ľuďmi snažia kamarátiť, aj keď sa im to nie vždy vydarí, pretože s nimi ľudia väčšinou vybabrú. Proste chudáčikovia Kyklopovia.

Keď už som načrel tému obrov nedá mi nespomenúť asi najznámejší plod obrej lásky – Chiméru. Tento „ženský“ potomok obrov bol krížencom ťažko opísateľným. Skladal sa z levieho tela, kozieho prostriedku a dračej hlavy. K ľuďom bola táto bytosť veľmi nepriateľská a pri každom kontakte s nimi chrlila na svoje obete oheň. Nakoniec bola, tak ako väčšina mutantských monštier, zabitá starogréckym hrdinom, ktorý pricválal alebo lepšie skôr priletel na okrídlenom koňovi Pegasovi, ktorého by som taktiež zaradil medzi mutantov, alebo len medzi zle popísaný lietajúci stroj.

Nech už sa na našej malej Zemi dialo v minulosti čokoľvek, nemali by sme nad starými legendami mávať rukou a prideľovať im visačku fikcia. Tieto stvorenia, ak naozaj žili, boli väčšinou odpadlíkmi svojej doby, ktorých sa ľudia báli, ale zároveň ich aj vždy nemilosrdne zabíjali. Dnes sú tieto príbehy pre nás legendami, no nesmieme zabudnúť, že keby nebolo pána Heinricha Schliemanna, bola by medzi legendami ešte stále aj Trója.
Osobný blog...
MENU
COUNTER
BLOG
DESCRIPTION
UPDATE