28.11.2012
"YES OR NO THEORY"
28.11.2012

Okienko na zamyslenie:

Teóriu buď áno alebo nie sa mi podarilo zaužívať pomerne nedávno. Je pravdou, že celú vedu o pravdepodobnosti v úvodzovkách „splachuje do záchoda“, no je to proste tak.

Čas stále plynie. Podľa nášho doterajšieho poznania je nám známe, že čas plynie iba jedným smerom. Doposiaľ neexistuje presvedčivá teória, alebo dokonca nejaké pozorovanie, ktoré by túto domnienku vyvrátilo. Jednoducho povedané môžeme sa, čo sa týka času uberať len jedným smerom, do budúcnosti. Čo je ale ešte viac obmedzujúce, že sa týmto smerom môžeme uberať len konštantnou rýchlosťou, teda rýchlosťou plynutia času. Jednoducho zhrnuté a desaťkrát podtrhnuté, zatiaľ nevieme cestovať v čase ani dopredu, ani dozadu.

"Teória buď áno alebo nie" je jednoduchá. Nakoľko nevieme so stopercentnou istotou povedať, čo sa v budúcnosti udeje je to jasné. Vždy to bude iba buď áno alebo nie. Uveďme si zopár príkladov:

1. Zajtra vypukne 3. svetová vojna: veda o pravdepodobnosti by nám ukázala krásne čísla, niečo v zmysle 5 % áno, 95 % nie. Teória buď áno alebo nie nám povie v podstate to, že je to fifty fifty.
2. Túto operáciu prežijete na 85 %, povie vám doktor. Boli by ste pokojnejší, keby vám povedal, že prežijete na 99 %? Ja by som nebol pokojnejší ani keby mi povedal, že ju prežijem na 99.99 %, lebo stále by to bolo buď áno alebo nie. Dokonca aj keby vám garantoval 100%-ný úspech.
3. Dožijem sa zajtrajšieho dňa? Pravdepodobnosť 99.99 %, že áno, ak sa veci budú vyvíjať tak, ako sa vyvíjajú doposiaľ, ale stále je tam tá otázka, čo ak?

Tak ako bolo už mnoho krát v mnohých dialógoch povedané, budúcnosť nie je daná. Je jedno či veríme na osud, danú cestu života, pradeno, ktoré nasledujeme alebo nie. To čo nás čaká nevieme a vo všetkých našich myšlienkach sa bude stále vyskytovať spojenie „čo ak?“, ktoré nám v konečnom dôsledku spôsobí odpoveď „buď áno, alebo nie“.
Osobný blog...
MENU
COUNTER
BLOG
DESCRIPTION
UPDATE