23.1.2013
"SVET SNOV"
23.1.2013

Tajomstvo ľudského alebo iných mozgov nám doposiaľ stále uniká. Sú na svete štúdie, ktoré sa zaoberajú spánkom, či skúmaním ľudskej mysle, no zatiaľ je niečo podobné iba v plienkach. Sny môžu byť pre človeka inšpiratívne, alebo môžu mať varovný charakter. Možno je to všetko inak a my len stále snívame.

Veľmi často, hlavne v poslednej dobe, sa večer teším do postele. Kedy už konečne zaspím a navodím si pokračovanie sna zo včera. Určite to poznáte. Zaspávate a začnete myslieť na nejakú príjemnú, alebo zaujímavú vec. Niekedy sa z tohto premýšľania stihne vytvoriť celovečerný film, v ktorom hráte hlavnú rolu vy. Niekoľko krát sa mi podarilo navodiť si sen podľa svojho gusta, no jeho vývin po skutočnom zaspaní už bol len bez môjho zásahu. Na celú noc som sa stal väzňom vo svojej hlave. Aj keď som začiatočné podmienky a prostredie vytvoril ja, ešte pri plnom vedomí (driemaní), odrazu sa veci začali vyvíjať akosi inak, ako som si na začiatku predstavoval. Prečo sa to tak vždy deje? Ja, hovorím si, som pánom svojej hlavy. Ja som v podstate tá „hlava“, alebo skôr myseľ, ktorá len obýva toto telo. Prečo potom, keď stratím vedomie a prenesiem sa do ríše snov, neviem veci ovládať? Niekedy sa v snoch bojím, niekedy sa čudujem, čo sa to vlastne deje, niekedy som šťastný, lebo zažívam nové dobrodružstvá, na ktoré by som počas bdenia ani nepomyslel, no najradšej mám sny na pokračovanie. Sny, v ktorých som síce hlavnou postavou, no netuším ako sa bude vyvíjať dej a dokonca som v napätí ako pri veľmi pútavom filme v televízii, alebo pri čítaní tej najlepšej knihy.

Po prvej noci so snom, ktorý bol veľmi napínavý, vždy príde klasické zobudenie otravným budíkom. Zrazu sa všetko sekne a mne v hlave zostanú len útržky z celej noci. Ak bol sen naozaj dobrý, snažím sa si ho zapamätať a dokonca nad ním cez deň premýšľam. Snažím sa vysvetliť si niektoré záhady, ktoré len moja myseľ dokáže takto rafinovane podať. Príde však chvíľa, kedy buď na všetko alebo značnú väčšinu zabudnem, alebo chvíľa, kedy je čas ísť znova do postele. Ak sa predchádzajúci sen neskončil úplne, snažím sa navodiť si pokračovanie. Myslím na tých pár útržkov, ktoré som si zapamätal z predchádzajúcej noci. Nie vždy sa to podarí, no niekedy sa dočkám, druhého a niekedy dokonca aj tretieho pokračovania. Sny, ktoré ma takto okrádajú o hodiny môjho života sú však dobrou investíciou. Hoc čo sa v nich vysvetlí a niekedy dokonca vo mne evokujú nové myšlienky. O svete myšlienok som písal pomerne nedávno. Sila myšlienky sa odmerať nedá, no to ani sila sna. Postavy, ktoré stretávate, zážitky, ktoré prežívate, dokonca veci, ktoré nachádzate, to všetko je nanajvýš originálne, ale iba v určitom zmysle.

Niekoľko krát sa mi stalo, že som v sne videl niekoho alebo niečo, o čom som nemal potuchy že existuje. Následne sa mi v reálnom svete potvrdila existencia danej osoby (teta, čo okolo mňa chodí každé ráno, cestou do školy) alebo predmetu (nikdy nepovšimnutý výtlk na chodníku). Keď si to ale spätne rozoberieme, každý dnešný človek vám povie, že váš mozog si to všimol už dávno a v sne tieto zaznamenané veci prehral. Hm. Má niekto dôkaz? Nemá. Možno bola vaša myseľ prvá a preto ste si následne danú vec, či osobu všimli. Je ľahké to odbiť vnímaním okolitého sveta mozgom, no bez zápisu do vašej pamäte, či zoznamu vecí, ktoré si všimnete a zaznamenáte ich. Pravda môže byť však niekde inde. Efekt zvaný „deža vú“ pozná každý. Niečo robíte a zrazu máte pocit, že sa daná vec už stala. Nie len nejaká časť tej veci, ale všetko presne zapadá. Osoba, na ktorú sa dívate, prostredie za ňou, gesto, ktoré odrazu precedí, to všetko dokonale sedí. Mohol váš mozog vidieť už niečo také? Pravdepodobné to je málo, no vždy tu máme teóriu buď áno alebo nie. Ja hovorím jednoznačné nie! Sny, to sú živé obrazy. Živé obrazy sú zasa odrazom predstavivosti, alebo možno vnímania vašej mysle. Otázkou zostáva akého vnímania? Môžu nás sny povýšiť nad čas a ukázať nám niečo z budúcnosti? Mohli by byť spojovacím mostíkom s inou dimenziou, kde sa dejú buď podobné veci, alebo ide táto dimenzia o niekoľko hodín, dní, týždňov, alebo dokonca rokov dopredu? Otázka zase nezodpovedaná.

Jednoznačná je len jedna vec. Sny sú vyobrazením nás samých. To čo sa odohráva v našich snoch reprezentuje naše psychické rozpoloženie v danej chvíli, no určite vykresľuje aj obrazy, ktoré zrejme nikdy nepochopíme. Ja mám aj teraz „rozpozeraný“ jeden sen, ktorý ma možno opäť viac priblíži k poznaniu vlastného ja a dokonca mi možno aj poodkryje budúcnosť, alebo aspoň veci, ktoré som si doteraz nevšímal. Preto bádajte aj vy vo svojich snoch a všímajte si veci, ktoré by ste v normálnom svete prehliadli bez mihnutia oka. Prajem vám dobrú noc!
Osobný blog...
MENU
COUNTER
BLOG
DESCRIPTION
UPDATE