2.9.2016
"MALIČKOSTI"
2.9.2016

Opäť sa zase raz stalo, že som si na tabuľu, ktorá mi visí v kuchyni, napísal dve slová, ktoré na nej zostali niekoľko týždňov. To, že som si ich tam napísal, však neznamená, že na ne nemyslím. Práve naopak. Každú životnú situáciu a novú skúsenosť prirovnávam k už prežitým zážitkom a pozorujem z pohľadu týchto dvoch slov. Tento krát ma až prekvapilo, ako často, som si na tieto slová spomenul. Pýtate sa, aké sú tie slová? Boli to dve slová oddelené čiarkou. Konkrétne: „Maličkosti, Malichernosti.“ Ak sa nad tým zamyslíme, tak celý náš deň je plný drobností, ktoré nám ho spríjemňujú alebo poriadne strpčujú! Aký dopad to však na nás má? Aký dopad to má na ostatných? A v konečnom dôsledku, aký dopad to má na všetko okolo nás? Tieto otázky mi posledné týždne vírili hlavou. Poďme sa skúsiť pozrieť na to, ako to začalo a aký je výsledok...

Všetko sa to začalo, keď som na svojom balkónovom zábradlí objavil šesť dier, ktoré pôvodne slúžili ako úchyty na šnúry. Nakoľko mi však v okolí balkóna začali poletovať osy, ktoré si do tohto zábradlia chceli vybudovať hniezdo, rozhodol som sa, že tieto diery prelepím izolačkou. Táto myšlienka spustila v mojom mozgu nehorázny sled spomienok, na ktoré som prakticky už zabudol. Nakoľko je zábradlie z rúr, ktoré majú kruhový prierez, oblepovanie šlo jednoducho a rýchlo. Čierna izolepa dodala inak šedému zábradliu balkóna imidž, o ktorom sa mu predtým ani len nesnívalo. Ako som sa tak pozeral na zábradlie so šiestimi pásikmi od izolačky, spomenul som si na svoje detstvo. Teraz, po prekontrolovaní všetkých digitálnych fotografií viem, že sa udalosť, na ktorú som si spomenul musela udiať pred rokom 2004. Neviem ju však datovať presne, odhadujem to na rok 2000, konkrétne letné obdobie, kedy som mal desať rokov a bol som s babkou a dedkom na východnom Slovensku. Tu som mal bicykel. Bol to svetlomodrý bicykel SOBI20, ktorý si už čo to zažil. Jedného dňa, po prebicyklovaní celej dediny niekoľkokrát, ale aj tajného a vtedy zakázaného výletu na Danovú som si povedal, že si svojho tátoša vyzdobím. V skrini, kde sa nachádzal „vercajk“ som našiel čiernu gumovú izolačku. Túto som použil na svoj bicykel, ktorý som opáskoval dvakrát na prednej vidlici z každej strany, niekoľkokrát na tyčiach rámu a dva štýlové pásiky som spravil aj na riadidlách. Dodnes si pamätám, že som omotal touto izolačkou aj rúčky na riadidlách, čo sa neskôr ukázalo ako veľká chyba. Dôležité je to, že táto maličkosť, táto absolútna a možno aj trošku absurdná malichernosť spravila moje týždne na východnom Slovensku veselšími a naplnila malého Lukáška šťastím z dobre odvedenej práce! Dnes sa zamýšľam, či to malo vplyv aj na niekoho iného. Viem, kamaráti Tomáš a Lukáš mi bicykel pochválili, určite som im zlepšil deň svojou ešte lepšou náladou ako inokedy. Áno, to mi ide. Ale mala táto, vtedy úmorná, robota vplyv aj na iných ľudí? Malo šťastie, ktoré som vtedy pocítil dosah na míle ďaleko alebo tento pokus o lepší svet zostal len v mojej hlave?

Za posledné týždne mi tento znovuobjavený zážitok z detstva otvoril portál k maličkostiam iných. Videl som radovať sa ľudí z vecí príjemných a zaujímavých, videl som ľudí pohoršovať sa nad činmi druhých alebo vecami nepríjemnými. To, čo by iní prehliadli, som si teraz všímal. Väčšmi som si to všímal na sebe. Ak sa pozriem za seba a zhodnotím celé toto leto, bolo to najlepšie leto môjho života. Ok, niektoré veci mi stále chýbajú, ale keď opomeniem tieto „maličkosti“, tak toto leto nemalo chybu! Ak si poviem, že leto začalo 1. júlom, prežil som koncert skupiny The Darkness na Topfeste, spolu s ocinom som strávil hodiny v záhrade pri oberaní rôznych typov ovocia, bol som sa niekoľkokrát kúpať na Košariskách a Draždiaku, zažil som koncert Iron Maiden v Žiline s predkapelou Sabaton, vozil som sa v trabante cabrio, uskutočnil niekoľko túr po bratislavských Karpatoch, videl niekoľko filmov vo večerných kinách, zúčastnil sa skvelého Masters of Rock, na oddelení som prakticky vytvoril počítačovú miestnosť, zúčastnil som sa XY párty, kde ani nechcem vedieť, koľko som vypil piva, po dlhšom čase som dovolenkoval pri mori, okúpal som sa v termálnom kúpalisku v Dunajskej Strede, stihol som aj perfektnú chatu, kde som spoznal krásy Ľubovnianskeho hradu, sledoval som padanie perzeidov, zúčastnil som sa na More/Than/Feste, na chvíľu som zavítal aj na našu chatu na strednom Slovensku, po troch rokoch som videl naživo opäť Jaromíra Nohavicu a nezabudol som ani potúrovať po krásnych slovenských Tatrách! Tieto moje maličkosti sú však popretkávané chvíľami s rodinou a priateľmi, umocnené spoznaním XY nových ľudí a priam nadľudským pracovným nasadením. Urobili ma za toto leto veľmi šťastným, čo sa dúfam odrazilo na mojom správaní a pridalo dobrej nálady aj mojim kamarátom, rodine a priateľom.

Dnes je 2. septembra a ja som bol v tento deň opäť svedkom niekoľkých maličkostí, ktoré hýbu nielenže nami, ako jedincami, ale prakticky s celým vesmírom. Výbuchy neskutočného šťastia a radosti, ale aj zlosti a hnevu nepôsobia len na nás a na ľudí v našom okolí. Keď si spomeniem na svoje minulé úvahy, že všetko so všetkým súvisí, tak každá pozitívna myšlienka, každý dobrý pocit sa v konečnom dôsledku pripočíta k celkovej hodnote šťastia všetkého. Naopak každá zlosť alebo pocit nenávisti sa pripočíta na stranu negatívnej energie. V akom stave sa v súčasnosti nachádzajú pomyselné misky váh tohto vesmíru merajúce celkové pozitívno a celkové negatívno, to si ani netrúfam odhadnúť. Zapamätajme si však! Nech uskutočníme aj tú najmenšiu drobnosť, ktorá nám prinesie aspoň trošku radosti, prispejeme tým k celkovej radosti nás všetkých. Obyčajný bozk myslený z lásky, maličký dar, úprava vlastného majetku ako opravenie kvapkajúcej batérie, či vymaľovanie zadnej izby ako aj naučenie sa niečoho nového, to všetko prispieva! Naopak, zbytočné rozčuľovanie sa a pohoršovanie sa nad malichernosťami spôsobuje nám, bytostiam žijúcim okolo nás a celému známemu svetu len ďalší smútok a zlé pocity. Preto myslime pozitívne a s každou jednou maličkosťou, ktorá nám spraví radosť sa podeľme, ak nie s ostatnými priamo, tak aspoň sprostredkovane prihodením pozitívneho závažia na pomyselné misky váh!
Osobný blog...
MENU
COUNTER
BLOG
DESCRIPTION
UPDATE